Sidste nat i Los Angeles var vært 71. prisuddeling af den amerikanske tv-Award "Emmy-2019." Her er alle vinderne.
hovedkategori
Enestående dramaserie
Vinder: «Game of Thrones»(HBO).
Andre nominerede:
- "Bedre Call Saul» (Netflix).
- «livvagt»(Netflix).
- "Ozark» (Netflix).
- "Dette er, hvad vi» (NBC).
- "Arvinger» (HBO).
- «dræbe Eva»(BBC).
Bedste komedieserie
Vinder: "Dårligt» (Amazon).
Andre nominerede:
- "I en bedre verden» (NBC).
- «Barry» (HBO).
- "Life dukker» (Netflix).
- "Shitts Creek» (CBC).
- «Amazing Mrs Meisel»(Amazon).
Bedste mini-serie
Vinder: «Tjernobyl»(HBO).
Andre nominerede:
- "Prison Break dannemorite» (Showtime).
- "Fossey / Verdon» (FX).
- "Sharps» (HBO).
- "Når de ser os» (Netflix).
Bedste TV-film
Vinder: «Sort spejl: Bandersnatch »(Netflix).
Andre nominerede:
- "Breksa» (HBO).
- "Deadwood» (HBO).
- «Kong Lear» (BBC).
- "Min middag med Herve» (HBO).
fungerende nominering
Bedste skuespiller i en dramaserie
Vinder: Billy Porter som Preya Tella - "Pose» (FX).
Andre nominerede:
- Jason Bateman i rollen som Marty Beard - "Ozark» (Netflix).
- Sterling K. Brown i rollen som Randall Pearson - "Dette er, hvad vi» (NBC).
- Kit Harington som Jon Snow - "Game of Thrones» (HBO).
- Milo Ventimiglia som Jack Pierson - "Dette er, hvad vi» (NBC).
- Bob Odenkirk som Saul Goodman - "Bedre Call Saul» (Netflix).
Bedste kvindelige hovedrolle i en dramaserie
Vinderen: Jodie Comer som Villanelle / Oksana - "Killing Eva» (BBC).
Andre nominerede:
- Viola Davis som Annalise Keating - "How to Get Away med Murder» (ABC).
- Emilia Clarke som Daenerys Targaryen - "Game of Thrones» (HBO).
- Sandra Oh i rollen som Eva Polastri - "Killing Eva» (BBC).
- Laura Linney som Wendy Bird - "Ozark» (Netflix).
- Mandy Moore som Rebecca Pearson - "Dette er, hvad vi» (NBC).
Bedste skuespiller i en komedieserie
Vinder: Bill Hader som Barry Berkman - «Barry» (HBO).
Andre nominerede:
- Anthony Anderson som Dre Andre Johnson - "sortbrune» (ABC).
- Ted Danson som Michael - "I en bedre verden» (NBC).
- Don Cheadle i rollen som Maurice Monroe - "Black Monday» (Showtime).
- Michael Douglas i rollen som Sandy Kominski - "Metode Kominski» (Netflix).
- Eugene Levy som Johnny Rose - "Shitts Creek» (CBC).
Bedste Skuespillerinde i en komedieserie
Vinderen: Phoebe Waller-Bro som cheesy - "Mean» (Amazon).
Andre nominerede:
- Christina Applegate i rollen som Jane Harding - "Dead til mig» (Netflix).
- Rachel Brosnahen som Miriam Meisel - "The Amazing Mrs Meyzel» (Amazon).
- Julia Louis-Dreyfus som Selina Meyer - "Næstformand» (HBO).
- Natasha Lyonne som Nadi Vulvokov - "Life dukker» (Netflix).
- Catherine O'Hara som Moira Rouz- "Shitts Creek» (CBC).
Bedste skuespiller i en miniserie eller film
Vinder: Jarrell Jerome som Corey Wise - "Når de ser os» (Netflix).
Andre nominerede:
- Mahershalalhashbaz Ali som Detective Wayne Hayes - "Denne detektiv»(HBO).
- Benicio del Toro i rollen som Richard Matt - "Jailbreak dannemorite» (Showtime).
- Jared Harris i rollen som Valeria Legasova - "Tjernobyl»(HBO).
- Sam Rockwell i rollen som Bob Fosse - "Fossey / Verdon» (FX).
- Hugh Grant i rollen som Jeremy Thorpe - "En yderst engelsk skandale» (BBC).
Bedste skuespillerinde i en miniserie eller film
Vinderen: Michelle Williams i rollen som Gwen Verdon - "Fossey / Verdon» (FX).
Andre nominerede:
- Amy Adams i rollen som Camille Priker - "Sharps» (HBO).
- Patricia Arquette som Dee Dee Blanchard - "Jailbreak dannemorite» (Showtime).
- Aunjanue Ellis som Sharon Salam - "Når de ser os» (Netflix).
- Joey konge som Gypsy Blanchard - "Hykleri» (Hulu).
- Nishi Nash som Deloris Weisz - "Når de ser os» (Netflix).
Awards for mandlige birolle
Bedste mandlige birolle i en dramaserie
Vinder: Peter Dinklage som Tyrion Lannister - "Game of Thrones» (HBO).
Andre nominerede:
- Alfie Allen som Theon Greydzhoya - "Game of Thrones» (HBO).
- Jonathan Banks som Mike Ermantrauta - "Bedre Call Saul» (Netflix).
- Nikolaj Coster-Waldau som Jaime Lannister - "Game of Thrones»(HBO).
- Giancarlo Esposito som Gustav Fringe - "Bedre Call Saul» (Netflix).
- Michael Kelly som Doug Stamper - "korthus»(Netflix).
- Chris Sullivan som Toby Damon - "Dette er, hvad vi» (NBC).
Bedste kvindelige birolle i en dramaserie
Vinderen: Julia Garner som Ruth Langmore - "Ozark» (Netflix).
Andre nominerede:
- Gwendoline Christie som Brienne tærte - "Game of Thrones» (HBO).
- Lena Headey som Cersei Lannister - "Game of Thrones» (HBO).
- Fiona Shaw i rollen som Caroline Martens - "Killing Eva» (BBC).
- Sophie Turner som Sansa Stark - 'Game of Thrones »(HBO).
- Maisie Williams som Arya Stark- "Game of Thrones» (HBO).
Bedste mandlige birolle i en komedieserie
Vinder: Tony Shalhoub som Abraham Abe Wiseman - "The Amazing Mrs Meisel» (Amazon).
Andre nominerede:
- Alan Arkin som Norman Newlander - "Metode Kominski» (Netflix).
- Anthony Kerrigan som NoHo Henka- «Barry» (HBO).
- Tony Hale som Gary Walsh - "Næstformand» (HBO).
- Stephen Root som Monroe Fyuksa - «Barry» (HBO).
- Henry Winkler som Gina kneb - «Barry» (HBO).
Bedste kvindelige birolle i en komedieserie
Vinderen: Alex Borstein som Suzy Myerson - "The Amazing Mrs Meisel» (Amazon).
Andre nominerede:
- Anna Chlumsky som Amy Bruckheimer - "Næstformand» (HBO).
- Olivia Colman som gudmor - "Mean» (Amazon).
- Sian Clifford i rollen som Claire - "Mean» (Amazon).
- Betty Gilpin som Debbie Egan - "Shine» (Netflix).
- Sarah Goldberg i rollen som Sally Reed - «Barry» (HBO).
- Marin Hinkle som Rose Wiseman - "The Amazing Mrs Meisel» (Amazon).
- Kate McKinnon i forskellige roller - Saturday Night Live (NBC).
Bedste mandlige birolle i en Miniserie eller film
Vinder: Ben Whishaw som Norman Scott - "En yderst engelsk skandale» (BBC).
Andre nominerede:
- Stellan Skarsgård som Boris Shcherbina - "Tjernobyl» (HBO).
- Paul Dano som David Soweto - "Jailbreak dannemorite» (Showtime).
- Asante Black i rollen som Kevin Richardson - "Når de ser os» (Netflix).
- John Leguizamo som Raymond Santana Sr. - "Når de ser os» (Netflix).
- Michael Kenneth Williams som Bobby McCrea - "Når de ser os» (Netflix).
Bedste kvindelige birolle i en Miniserie eller film
Vinderen: Patricia Arquette som Dee Dee Blanchard - "Hykleri» (Hulu).
Andre nominerede:
- Marsha Stephanie Blake som Linda McCray - "Når de ser os» (Netflix).
- Patricia Clarkson i rollen som Adora Krellin - "Sharps» (HBO).
- Vera Farmiga som Elizabeth Lederer - "Når de ser os» (Netflix).
- Margaret Cuello som Anne Raynking - "Fossey / Verdon» (FX).
- Emily Watson i rollen som Uliana Homyuk - "Tjernobyl» (HBO).
Skrivning og lede
Bedste instruktør i en dramaserie
Vinder: Jason Bateman - "Ozark" (Episode: «Reparations») (HBO).
Andre nominerede:
- David Nutter - "Game of Thrones" (Episode: «Den sidste af de Starks») (HBO).
- Miguel Sapochnik - "Game of Thrones" (Episode: «The Long Night») (HBO).
- David Benioff og D. B. Weiss - "Game of Thrones" (Episode: «The Iron Throne») (HBO).
- Dana Reed - "Tjenerindens fortælling" (Episode: «Holly») (Hulu).
- Lisa Bryulmann - "Killing Eva" (Episode: «Desperate Times») (BBC America).
- Adam McKay - "Arvinger" (Episode: «Celebration») (HBO).
Det bedste scenario for en dramaserie
Vinder: Jesse Armstrong - "Arvinger" (Episode: «Ingen er nogensinde Missing») (HBO).
Andre nominerede:
- Thomas Shnauts og Peter Gould - "Bedre Call Saul" (Episode: «Vinder») (AMC).
- Jed Mercurio - "Bodyguard" (Episode: "Episode 1») (Netflix).
- David Benioff og D. B. Weiss - "Game of Thrones" (Episode: «The Iron Throne») (HBO).
- Bruce Miller og Kira Snyder - "Tjenerindens fortælling" (Episode: «Holly») (Hulu).
- Emerald Fennell - "Killing Eva" (Episode: «Nice og Neat») (BBC).
Bedste instruktør i en komedieserie
Vinder: Harry Bredbir - "Mean" (Episode: "Episode 1») (Amazon).
Andre nominerede:
- Alec Berg - "Barry" (Episode: «Den Audition») (HBO).
- Bill Hader - "Barry" (Episode: «Ronny / lilje») (HBO).
- Mark Sendrovski - "The Big Bang Theory" (Episode: «Stockholm Syndrome») (CBS).
- Amy Sherman-Palladino - "The Amazing Mrs Meisel" (Episode: «Alle Alone») (Amazon).
- Daniel Palladino - "The Amazing Mrs Meisel" (Episode: «Vi skal til Catskills!») (Amazon).
Det bedste scenario for komedie-serien
Vinder: Phoebe Waller-broen - "Mean" (Episode: "Episode 1») (Amazon).
Andre nominerede:
- Alec Berg og Bill Hader - "Barry" (Episode: «Ronny / Lilly») (HBO).
- Maya Erskine og Anna Konkl - «PEN15» (Episode: «Anna Ishii-Peters») (Hulu).
- Natasha Lyonne, Leslie Hedland og Amy Poehler - "Babushka" (Episode: «Intet i denne verden er Easy») (Netflix).
- Allison Silverman - "Babushka" (Episode: «En varm krop») (Netflix).
- Josh Siegal og Dylan Morgan - "Hævnen" (Episode: «Janet (r)») (NBC).
- David Mandel - "næstformand" (Episode: «VEEP») (HBO).
Bedste instruktør miniserie / tv-filmen
Vinder: Johann Renk - "Tjernobyl» (HBO).
Andre nominerede:
- Ben Stiller - "Jailbreak dannemorite» (Showtime).
- Jessica Yu - "Fossey / Verdon" (Episode: «Glory») (FX).
- Thomas Cali - "Fossey / Verdon" (Episode: «Hvem har Pain») (FX).
- Stephen Frears - "En yderst engelsk skandale» (Amazon).
- Ava Duvernay - "Når de ser os» (Netflix).
Det bedste scenario for en mini-serie / tv-filmen:
Vinder: Craig Meyzin - "Tjernobyl» (HBO).
Andre nominerede:
- Brett Johnson, Michael Tolkin og Jerry Stahl - "Jailbreak dannemorite" (Episode: "En del 6») (Showtime).
- Brett Johnson og Michael Tolkien - "Jailbreak dannemorite" (Episode: "Del 7») (Showtime).
- Joel Fields og Stephen Levenson - "Fossey / Verdon" (Episode: «Providence») (FX).
- Russell T. Davies - "Ekstremt engelsk skandale» (Amazon).
- Ava Duvernay og Michael Starrberi - "Når de ser os" (Episode: «Fjerde del») (Netflix).
I år er konkurrencen mellem Netflix og HBO på række priser vundet af sidstnævnte. Under hensyntagen til den ekstra Creative Arts Award, vinderne af som fyldte i september 14 og 15, "Game of Thrones" har modtaget 12 priser og "Tjernobyl" - 10.